Príliš neskoro...

Autor: Pavlína Chalupková | 4.10.2014 o 0:33 | (upravené 4.10.2014 o 13:22) Karma článku: 1,98 | Prečítané:  222x

Vykupovať čas (nie) je jednoduché.

     Poslednou dobou som mala veľké problémy s time managementom. Vlastne ani nie poslednou dobou, úprimne to nezvládam už dlho. Rozhodla som sa totiž, že budem robiť čokoľvek iné, len sa neučiť. Potom som však zistila, že som trochu v sklze. A keď som to zistila, nastala fáza hlbokého dýchania, ktoré mi naozaj nikdy nepomáhalo a pomáhať nebude. Akurát mi to vždy zhorší náladu, pretože si uvedomím, že človek zámerne zhlboka dýcha len v prípade, že sedí v ordinácii alebo má nervy. 

     To typické "už sa to nedá vrátiť späť" ma dostalo do slepej uličky, z ktorej som nevedela nájsť cestu von. Áno, povinnú literatúru nikto nečíta pravidelne, áno, existujú výpisky, áno, všetko sa aj tak nedá stihnúť prečítať. Ale mne nejde o to. Ja sa dokážem povzniesť nad to, že všetko nebude vždy tak, ako si predstavujem, ale tu išlo tak trochu o postoj srdca. Keby chcem a mám pre to zapálenie, prečítam si dostatočný počet kníh vo vyhovujúcom čase. V minulosti som sa dokázala naučiť kvantum učiva asi za mesiac s tým, že všetky okolnosti išli proti mne. To asi pozná každý z nás, keď sa rúti jedna vec za druhou. A pritom si ani nespomínam, že by som si sťažovala. Vedela som, že chcem ísť študovať do Brna. Vedela som, čo pre to musím urobiť, a tak som to robila. Uplatnila som princíp širších súvislostí, o ktorom píše Ben Carson v knihe Zlaté ruky, bez toho, aby som to tušila. To je tá obdivuhodná ambicióznosť, ktorú som v poslednom čase nikde nevidela. Nechcem, aby to vyznelo sebecky, ale moje nasadenie bolo skutočne hodné obdivu, najmä, keď sa pozriem retrospektívne a porovnám to s mojim dnešným nadšením z učenia. 

     Moje štádium rezistencie (ja mám aký slovník! :-D) zrejme súvisí s tým, že som 4 mesiace mozog nezaťažovala ničím náročnejším než testami z autoškoly, a keďže som nezačala s učením práve v najlepšom čase (ja som už začala?), tak som to jednoducho riešila čajíčkovaním, banánami, prechádzkami, rozhovormi, spevom a všetkými super vecami, cez ktoré ma ale Boh aj tak vždy smeroval naspäť. Musím sa vrátiť, začať jednoducho s Ním, a ono to pôjde. Fajn, ísť to môže, ale čo ten stratený čas?

     Na túto otázku som dnes dostala odpoveď, ktorá mi dala možnosť vydýchnuť si tak, že ďalší hlboký nádych už nebol potrebný. V Biblii je napísané, že máme vykupovať čas (Ef 5,16). Tento verš ma desí, pretože vždy, keď ho vidím, si uvedomím, ako precízne ho napĺňam. Ale musím urobiť trochu recenziu na knihu Milovanej princeznej (Listy od Tvojho Kráľa). Bola mi odporúčaná už viacerými, a keď som ju mala prvýkrát v rukách, musela som uznať, že vyzerá veľmi povzbudzujúco, no nezakúpila som si ju. Ide o každodenné listy, ktorých slová chytia za srdce každú ženu, lebo... lebo Boh je veľký romantik. ;-) A keď som ju dnes videla na stole mojej spolubývajúcej, otvorila som ju a prečítala si list o vykupovaní času. Neviem ho ani presne zreprodukovať, ale čo viem, je to, že som prijala dohodu - čas, ktorý som stratila vlastnou vinou, mi bude vynahradený, vykúpený. Viem, že to je 100%-ná záruka, preto veľmi túžim splniť svoju časť dohody. A veľmi sa teším z toho, že keď som dnes prišla domov, prvýkrát som využila služby internet bankingu, a tak ku mne kniha poputuje už ďalší týždeň. Ale naučila som sa, že škola nemusí byť mojou prioritou, resp. by ani nemala byť, pretože... "keď je Boh na 1. mieste, všetko ostatné (takže aj škola) je na tom správnom mieste..."

     Urobiť nejaký záver asi nebude dobrý nápad, pretože tento článok by mal byť skôr začiatkom, takže dnes záver nebude. Jeho miesto však môže nahradiť odkaz na knihu a tieto tri krásne bodky so smajlíkom: ... :-)

http://www.kumran.sk/milovanej-princeznej-p-18167.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?