Chatrč

Autor: Pavlína Chalupková | 15.2.2015 o 21:58 | (upravené 21.2.2015 o 20:42) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  252x

„Většina z nás se potýká se svým vlastním žalem, neuskutečněnými sny a zlomeným srdcem, každý z nás se vyrovnává se svou jedinečnou ztrátou, svou vlastní chatrčí.“  Wm. Paul Young, Chatrč

Nemôžem s istotou tvrdiť, že hodina nemčiny na mojej bývalej škole bola ten okamih, keď som prvýkrát počula nejaký názor na známu knihu Chatrč. V pamäti však nedokážem uloviť ďalej siahajúce momenty, preto chcem dnešný článok začať práve ňou.

Niekedy sa stávalo, že na nemčine sme sa vôbec nevenovali nemčine. A toto bola práve jedna z tých hodín, keď nám učiteľka začala rozprávať o knihe, ktorú čítala. Hovorila, že je ateistka a že ňou zostala aj po prečítaní tejto knihy, napriek tomu tvrdila, že je to jeden z najsilnejšie napísaných príbehov, ktoré kedy čítala. Rozprávala niečo o Bohu preoblečenom za černošku, aspoň tak nejako to memorujem, príliš som tomu nevenovala pozornosť. Zdalo sa mi to komické, pousmiala som sa nad tým a neriešila to.

O asi dva roky neskôr som nabrala odvahu a na jednom tábore som sa spýtala, či niekto nečítal túto knihu a ak áno, či by ju odporučil. Dostalo sa mi odpovede, že Chatrč je úžasná. Dotyčný by asi 2 stránky vytrhol, lebo vraj neboli úplne v súlade s jeho presvedčením, napriek tomu ju odporúčal. Keď som prišla z tábora, knihu som si požičala z knižnice. Ležala na mojom stole asi dva týždne, ale z nejakého dôvodu som si jednoducho povedala, že pre mňa nenastal správny čas čítať ju teraz. Knihu som bez otvorenia vrátila naspäť a ďalšie asi tri roky som o Chatrči nepočula. 

Tieto Vianoce som však rozbalila jeden z darčekov a s nadšením som poďakovala, aj keď som nevedela, ktorý „Ježiško“ mi knihu priniesol. Neskôr sa však priznal a naviac dodal, že pred kúpou prečítal asi 600 recenzií, z ktorých usúdil, že táto kniha by sa mi mohla páčiť. Naviac som mala možnosť ju čítať v češtine, pretože český preklad je vraj lepší než slovenský.

A tak som začala čítať. Čítala som a čítala, až som postupne nechápala, ako sa mojej učiteľke mohla páčiť táto kniha. Nie v tom zlom význame. Ale u zarytých ateistov by som čakala, že toto budú považovať za brak. Je to vôbec prvá kniha (s výnimkou Knihy kníh a kníh, ktoré som obohatila svojimi čmáranicami ešte ako neposlušné dieťa, ktoré nevedelo, že do kníh sa nekreslí), pri ktorej som zobrala do ruky modrú farbičku a zvýrazňovala si myšlienky, ktoré sa mi buď páčili, nejakým spôsobom sa ma dotkli, obohatili ma, alebo mi možno ublížili tým správnym spôsobom.

Obdivujem autora, že sa pustil do takejto tematiky. Nie je ľahká a zobraziť postavu Boha tak, ako to učinil on, bolo rozhodne riskantné a niektoré myšlienky sa niektorým typom ľudí rozhodne páčiť nebudú. Môj názor však je, že Young svoju úlohu splnil prinajmenšom výborne a ako sám píše: „Mack chtěl, abych vám, pokud náhodou dostanete tenhle příběh do rukou a budete jím znechuceni, vyřídil: „Omlouvám se..., ale především nebyl určený vám.“ Anebo zrovna byl.“ 

Som hlboko presvedčená, že tento príbeh väčšinu z vás môže osloviť. Je to totiž kniha plná geniálnych myšlienok, ktorá môže zmeniť vaše doterajšie zmýšľanie. Kiežby sa tak stalo.  Myšlienky boli vyslovené počas jedného víkendu v chatrči, kde sa mal s Bohom stretnúť Mack, ktorého dcéra bola v tejto chatrči pred pár rokmi brutálne zavraždená.

Ak mám svoje pocity z tejto knihy vyjadriť jednou vetou, povedala by som, že je to jedna z mála kníh, kde je predstavenie Boha oslobodené od náboženských predsudkov. To by mohol byť jeden z možných dôvodov, prečo sa mojej nemčinárke príbeh páčil. 

„Velká většina toho, co bylo uděláno mým jménem, se mnou nemá nic společného, a často je, i když třeba neúmyslně, v naprostém rozporu s mými záměry.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?